Srečanja pod slamniki
V Slamnikarskem muzeju bomo že 9. sezono dogajanje popestrili s pogovori in predavanji, ki smo jih poimenovali Srečanja pod slamniki in s katerimi želimo v muzej privabiti z različnimi dogodki čim širšo publiko. Pripravljamo pogovore z različnih področij domoznanstva, etnologije, zgodovine, arheologije, pa tudi s področja domače obrti in rokodelstva. Slamnikarski muzej tako postaja s svojo stalno muzejsko zbirko in občasnimi razstavami tudi prostor druženja in spoznavanja, odprt vsem, ki cenijo svojo preteklost in dejavnosti, povezane s tradicijo slamnikarstva in slame, pa tudi drugih rokodelskih ali obrtniških dejavnosti. Tudi letošnji program bo poln zanimivih pogovorov, srečanj in dogodkov, ki jih bomo sooblikovali skupaj z zanimivimi gosti in sogovorniki, popestrili pa tudi z različnimi projekcijami in prikazi.
Pogovore bo vodila Cveta Zalokar.
SREČANJA POD SLAMNIKI 2023 / 2024
KOFUTNIKOVA DOMAČIJA MORA ŽIVETI NAPREJ
predstavitev idejne zasnove
Zaradi večletnega propadanja in neprepoznavanja njene vrednosti je bila v letu 2022 Kofutnikova domačija porušena. Kljub žalostni usodi bi morali prostor, kjer je stala, urediti in spremeniti v park ter s tem v njem na poseben in simbolni način ohraniti spomin na bogato dediščino hiše, njenih lastnikov in dogajanja, povezanega z njo. Tako bi Kofutnikova domačija na nek način živela še naprej, zanamcem pa bi tudi predstavili pestro zgodovino, ki je povezana z njo. Ob tem pa bi Jarše kot kraj pridobile tudi prijeten prostor druženja in srečevanja. Predstavili bomo idejno zasnovo ureditve parka in spominskega paviljona, kot so ga pripravili v arhitekturnem biroju Archinauts in kot so ga na predlog komisije pripravile arhitektke Hana Gader, Barbara Pirih in Pina Šeruga Seršen.
IZ MOJEGA ARHIVA: Vinko Capuder
Gost srečanja in pogovora bo ljubiteljski zbiralec fotografij Domžalčan Vinko Capuder, ki ureja in objavlja stare fotografije preteklih Domžal na spletnem forumu Domžale nekoč in danes. Na srečanju bo pokazal in komentiral izbor najbolj zanimivih fotografij.
ANA CAJHEN: DOMŽALSKA SLAMNIKARICA

Ana Cajhen je ena od glavnih nosilk ohranjanja slamnikarske dediščine. Znanje o pletenju kit in šivanju slamnikov je nadgradila z novimi pristopi, tako pri oblikovanju slamnikov kot tudi vrsti novih izdelkov, pri katerih je vključena slama. V pogovoru nam bo med drugim odkrila, od kje črpa navdih in ideje, s kom vse sodeluje in kako ji je v zadnjem času uspel medijski preboj na modno sceno.
IZ MOJEGA ARHIVA: Roman Kos

Gost srečanja bo muzejski sodelavec Slamnikarskega muzeja Roman Kos. Iz svojega bogatega arhiva bo izbral in komentiral izbor zanimivih fotografij, povezanih z Domžalami in slamnikarstvom.
MIRA GRAHEK: TONE PAVČEK, STAROŽITJA

Pedagoginja in bibliotekarka Mira Grahek nam bo ob diapozitivih predstavila pesmi Toneta Pavčka o starih, pozabljenih stvareh, kot sta na primer burkle in krampač, ki dandanes niso več v rabi, njegovi verzi pa so jih iztrgali pozabi.

DR. MARIJA KLOBČAR: POSLUŠAJTE ŠTIMO MOJO
predstavitev knjige
Pogovor z avtorico knjige Poslušajte mojo štimo etnologinjo dr. Marijo Klobčar, v kateri je obdelala problematiko potujočih pevcev na Slovenskem. Prinaša nova spoznanja o njihovi ustvarjalnosti, sporočilni vsebini, njihovi navzočnosti v vsakdanjem življenju, zlasti na sejmih, ter pomen petja za preživetje predvsem najšibkejših in najrevnejših.
Foto: vzemite iz spleta Marija Klobčar in naslov knjige
ARHIV
Iz mojega arhiva: Vinko Capuder
Kofutnikova domačija mora živeti naprej: Predstavitev idejne zasnove ureditve parka v Srednjih Jaršah
Matjaž Mastnak: Simbolika živali v starem izročilu
Peter Rojc: Kako zraste družinsko drevo / sreda, 15. februar 2023
170 let upravnega razvoja in delovanja Občine Domžale zbrano v knjigi dr. Miroslava Stiplovška / sreda, 11. januar 2023
Otip narave - pletarski priročnik / sreda, 15.12.2022
Dr. Noah Charney: "Plečnik - večni arhitekt"
Pokažem se fantu v pisanem gvantu, predstavitev knjige / sreda, 19.10.2022
Srečanja pod slamniki: Špela Kaplja: Kako se ljubi reka, predstavitev knjige / torek, 22.3.2022
Srečanja pod slamniki: Bojan Knific: Oblačilna in obutvena kultura na Slovenskem / sreda, 16.2.2022
Srečanja pod slamniki: Bernik in njegove Domžale - razprave / sreda, 19.1.2022
Srečanja pod slamniki: Dr. Mohor Demšar: Lesene igrače kot spodbuda k ustvarjalni igri
Srečanja pod slamniki: Saša Roškar - Dediščina kot izziv / ponedeljek, 11.10.2021
Srečanja pod slamniki: Virtualni pogovor o knjigi Zgodovina fare Domžale II. / torek, 15. 12. 2020
Srečanja pod slamniki: Matjaž Brojan - Domžalski kralji brez kron / torek, 8. 12. 2020
Srečanja pod slamniki: Matjaž Brojan - Sto let Nogometnega kluba Domžale / četrtek, 12. 11. 2020
Srečanja pod slamniki: Ljoba Jenče - Umetnost pripovedovanja: V moji duši zlata ptica poje / sreda, 4. 3. 2020
Srečanja pod slamniki: Borut Peršolja - VELIKA PLANINA - TUDI DOMŽALSKA / sreda, 12.2.2020
Srečanja pod slamniki: Milan Marinič - V LEPOTI KULTURNIH DOGODKOV / sreda, 5.2.2020
Srečanja pod slamniki: PLETEMO KITE S KUD FRAN MASELJ PODLIMBARSKI KRAŠNJA / sreda, 29.1.2020
Srečanja pod slamniki: MATJAŽ MASTNAK: VRTNICE KOT DEL KULTURNE DEDIŠČINE NA SLOVENSKEM / sreda, 20.11.2019
Srečanja pod slamniki: MARKO HREN: DUHOVNO VODSTVO PO SLOVENIJI NEKOČ IN DANES / sreda, 2.10.2019
Srečanja pod slamniki: MATJAŽ ŠPORAR : O FOTOGRAFSKI DEDIŠČINI PETRA NAGLIČA / sreda, 16.1.2019
SREČANJA POD SLAMNIKI: Prof dr IVAN ŠTUHEC: SREBRNA POT ALI EL CAMINO DEL SANTIAGO, sreda, 12.12.2018
SREČANJA POD SLAMNIKI: RAZISKOVALNI NALOGI UČENCEV OŠ RODICA O KOFUTNIKOVI DOMAČIIJI, sreda, 10. oktober 2018
SREČANJA POD SLAMNIKI: BORIS ČOK - O STAROVERSTVU NA KRASU, Sreda, 21. marec 2018
SREČANJA POD SLAMNIKI: Kofutnikova domačija, Sreda, 28. feburar ob 18.uri
SREČANJA POD SLAMNIKI: Maja Avguštin in Saša Lavrinc, Sreda, 6. december ob 18.uri
Letos praznujemo 60. obletnico smrti in 145. obletnico rojstva arhitekturnega mojstra Plečnika, ki je svoj pečat pustil tudi na področju Kamnika in Domžal. Plečnikovem letu smo poleg posebne razstave posvetili tudi enega od pogovorov v Slamnikarskem muzeju. Z avtoricama vodnika Plečnik na Domžalskem in Kamniškem, umetnostno zgodovinarko mag. Majo Avguštin in arhitektko Sašo Lavrinc, ki delata kot konservatorki na kranjski enoti Zavoda za varstvo kulturne dediščine, smo se v letu, ki je med drugim posvečeno temu izjemnemu arhitektu, pogovarjali o njegovih delih in drugih povezavah z našim širšim prostorom.
SREČANJA POD SLAMNIKI: Slamnikarski muzej - kako naprej? Sreda, 8. november ob 18.uriV času slamnikarskega sejma smo skupaj z zunanjimi sodelavci opravili obsežno raziskavo o zadovoljstvu obiskovalcev s sejmom, razširili pa smo jo tudi z vprašanji o slamnikarskem muzeju in slamnikarstvu kot domžalski dediščini. Na srečanju bomo predstavili rezultate ankete in njihovo analizo ter se z vsemi Vami, ki Vas zanima razvoj področja slamnikarstva v naši občini, pogovorili o njegovi prihodnosti.
Pogovor je vodila Cveta Zalokar.
PAVEL MEDVEŠČEK Ponedeljek 13. februar ob 18.uri
Pavel Medvešek se v lanski sezoni žal ni uspel udeležiti pogovora o staroverstvu in starovercih, ki je bil deležen velikega zanimanja. Je sicer slikar, grafik in pedagog, a že od leta 1950 neumorno raziskuje in zapisuje starosvetne pripovedi, med terenskim delom od Zgornjega Posočja do Istre pa je zbiral dragoceno mitološko gradivo o starožitnem izročilu. Po razstavi v okviru Goriškega muzeja, kjer so v sodelovanju z njim pripravili zanimivo razstavo Staroverstvo in staroverci ter ob tem izdali tudi katalog, je lani izšla pri SAZU še obsežna knjiga IZ NEVIDNE STRANI NEBA, razkrite skrivnosti staroverstva.
LUDVIK KOVAČ Sreda 18. januar 2017 ob 18h
Vsako sezono se v okviru srečanj pogovarjamo tudi z znanimi in zanimivimi Domžalčani. Mednje prav gotovo sodi Ludvik Kovač, upokojeni grafik, ki je eden najboljših poznavalcev naše preteklosti. V pogovoru z natančnim zbirateljem smo se skupaj spominjali »starih« Domžal, kot jih je sam doživel. Z nami je delil misli ob starih fotografijah, razglednicah in drugem gradivu o Domžalah.
NAŠE TOVARNE - NAŠ PONOS Sreda 14. december 2016 ob 18h
V decembru 2016 smo imeli pogovor z mag. Moniko Rogelj iz Gorenjskega muzeja Kranj, ki nam je podrobneje predstavila skupen projekt gorenjskih muzejev Naše tovarne, naš ponos. S posebnimi gosti smo se pogovarjali o razvoju domžalske industrije ter posebej predstavili usnjarsko tradicijo nekdanje tovarne Toko Domžale. V pogovoru o zgodovini tovarne TOKO Domžale so sodelovali:
Marino Košuta, zunanji sodelavec tovarne, prvi komercialist za Zahod (Italija)
Vinko Okršlar, eden od sinov Vinka Okršlarja, nekdanjega lastnika tovarne
Janez Repanšek, oblikovalec usnjene galanterije
Primož Rozman, sin dolgoletnega direktorja tovarne Staneta Rozmana.
Dr. IRENE MISLEJ IN DRUŽINA AHČIN Sreda 19. oktober 2016 ob 19h
V maju 2016 je bila Menačenkovi domačiji odprta stalna kiparska postavitev del domžalskega kiparja Franca Ahčina, ki je pomemben del svojega življenja preživel v Argentini. Z izjemno poznavalko njegovega dela dr. Irene Mislej in člani njegove družine, sinom Juanom, hčerjo Lucio in ženo Mileno, bomo skušali v pogovoru približati in podrobneje spoznati njegovo življenje in delo.
JANEZ BIZJAK – OSTALINE MEGALITSKE KULTURE NA SLOVENSKE Sreda,13. april 2016 ob 19h
Pogovor z dolgoletnim direktorjem Triglavskega narodnega parka, arhitektom, urbanistom in naravovarstvenikom o odmevih megalitske kulture v Slovenski krajini in njenem kulturnem izročilu.
LJOBA JENČE: Pripovedne pesmi in zgodbe z domžalskega področja in širše Sreda, 2. marec 2016 ob 18h
Večer z zbirateljico slovenskega ustnega izročila, pevko in mentorico delavnic naravnega petja ter pripovedovanja pravljic, ki jih bo predstavila s svojim nepozabnim, edinstvenim glasom in petjem. Srečanja z ljudsko duhovno kulturo pomenijo neizčrpen vir spoznavanja in razumevanja življenja Slovencev in krajev, kjer živimo.
»Ko pomislimo na ljudsko izročilo, si mogoče predstavljamo šege in navade, pesmi in glasbila, tudi pravljice, stavbno dediščino. Čas preprostosti in skromnosti, a obilnega notranjega doživetja. Zakaj se k njemu vračamo v sodobnem času, ki nam obljublja, da si lahko raj na Zemlji preprosto kupimo in ni potrebno zanj storiti kaj dosti, kot zgolj imeti denar? Kot bi se človek vračal k besedi in človeškemu glasu po nekaj tistega, česar ne more dati nihče drug kot le človek v skupnem druženju,« pojasnjuje Ljoba Jenče.