Z risbami domžalske umetnice Vesne Bukovec hoté ali nehoté vstopamo v neskončen niz vprašanj o našem bivanju v tem zanimivem času. Odgovori o preoblikovanju vsega v naši bližnji prihodnosti so kot možnosti, ki jih nudi umetnost, če sami sodelujemo, razmišljamo in se ne damo vplivati od brezsramnih, agresivnih medijskih sugestij in iluzij.
Sredica njenih likovnih podob so razmišljanja in spraševanja vezana na medčloveške odnose, zastrupljene od pogrošnosti in nastopaštva politike, ter našega lastnega pišmeuhovstva, ki ima nekaj opravičljivih in mnogo neopravičenih razlogov.
Narisane podobe njenih risb so enostavne, čiste in zelo jasne, skoraj kot fotografije, ki jih takoj razumemo, ker vemo kaj predstavljajo in pomenijo. Podobe nosijo tudi pisna sporočila, kar v risbah ustvari situacije, kot jih že nekaj let doživljamo skoraj vsak dan. Besede in besedila podobam torej dajejo veliko kontekstualno moč, včasih tudi prevladujejo.
Vesnine risbe se tako umeščajo v območje močnih sporočil in nedvoumnih likovnih podob. Na njen način in v njeni maniri zelo spretno nadomeščajo neskončno količino medijskih podob, kratkih novodobnih pametnotelefonskih gibljivih in statičnih slik, sporočil raznih osebkov, ki hočejo vplivati na našo zavest za njihovo korist, itn, a umetnica dela drugače.
Njena sporočilnost ima trajnejšo obliko; je kombinacija klasično likovnega in tekstovnega sporočila, kar pomeni dvojno moč, ki celoti daje poseben pomen in obliko. Prečiščenost likovne forme in izrazilnih ključev risbe v kombinaciji s presunljivo modrimi, reflektiranimi kratkimi besedili, nas na nek način prestavita v mentalni prostor truizmov Jenny Holzer, cepljenih z jasnostjo črtne risbe mnogih likovnih umetnikov, zlasti tistih iz preteklega stoletja.
Celote tako nudijo izjemen likovno intelektualno povedni užitek, če lahko o razstavljenih delih tako govorimo.
Predvsem pa gre v njenih delih za pretehtane razmisleke o človeških stvareh - o nepotrebnosti: zlobe, rasizma, občutkov večvrednosti, nasilništva, spopadov za nič, ubijanja, preganjanja, izkazovanja moči proti nemočnim, uzurpatorstva, vseh sort izživljanja nad drugimi in še mnogih drugih zavržnosti s tega neskončnega seznama…In seveda o veliki potrebi po: sodelovanju, razumevanju, empatiji, vključevanju, pozitivnemu razmišljanju in delovanju …
Vesna v podobah negativnih vsebin té pogosto nadomešča s pozitivnimi, kar ji daje razlog, da s tem početjem nadaljuje in pokaže, da je drugačen svet mogoč.
Neizpodbitno pa tudi drži: Vesna vé kako, si upa in drzne narisati in povedati naravnost. Da bo vsem jasno in da vsem pokaže, kako je nujno razmišljati, se spraševati, najti odgovore in spremeniti svet na bolje.
Za vse in zase.
Prijazno vabljeni v ta razmišljanja tudi Vi!
Jurij Smole, akademski kipar
Odprtje razstave, 14. december 2023 ob 19. uri v Galeriji Domžale
foto: Miro Pivar
foto: Miro Pivar
foto: Miro Pivar
foto: Miro Pivar
foto: Miro Pivar