Slamnikarski muzej
SLAMNIKARSKI MUZEJ
Kajuhova 5, 1230 Domžale
Odprt: od torka do petka od 10.00 do 12.00 in od 17.00 do 19.00, ob sobotah od 10.00 do 12.00; ob praznikih (razen 8. februar), nedeljah in ponedeljkih zaprto.
Za skupine (več kot 10 oseb) po dogovoru tudi izven časa odprtosti.
Vstopnina. Muzejska trgovina. Dodatna ponudba plačljiva.
Informacije: 01 / 724 84 08 ali (01 / 722 50 50) v odpiralnem času muzeja
e-pošta:
slamnikarski.muzej@kd-domzale.si
THE DOMŽALE STRAW HAT MUSEUM
Address: 5 Kajuhova Cesta Street, 1230 Domžale
Open during exhibitions: Tuesday–Friday 10AM–12PM, 5PM–7PM, Saturday 10AM–12PM. Closed on Sundays, Mondays and Holidays. Entrance fee.
Special schedules may be arranged for groups notifying us in advance.
There is also the possibility of viewing actual straw hat production.
For more information, you can contact the Museum by phone: +386(0)1 724 84 08 (during open hours), or by email:
slamnikarski.muzej@kd-domzale.si.
The Domžale Straw Hat Museum carries out its mission through the permanent exhibition of the vast collection of straw hats, manufacturing materials and equipment, as well as copious documentation that includes photographs and pertinent biographical accounts. The museum safeguards and stores this collection, along with acquiring latest research, and disseminates the knowhow of making straw hats. It has now become a meeting place for people who see a particular value in the preservation of this heritage whose main function is to be a shared platform and an important element in strengthening local and national identities.
Das Strohhut - Museum erfüllt seinen Auftrag mit Hilfe der Dauerausstellung der Strohhüte, der strohhütigen Gegenstände, der Ausrüstungsgegenstände, der Werkzeuge, der Einrichtungen, der Fotografien, der Dokumente und Lebensgeschichten von Menschen, die mit der Strohhut Manufaktur verbunden sind. Das Strohhut - Museum schützt, bewahrt und erwirbt neue Dokumente und Museumsstücke und gibt die Kunst der Strohhut- Manufaktur weiter. Zugleich ist das Museum der Begegnungsraum von Menschen, die das traditionelle Erbe der Strohhut-Manufaktur für wertvoll und wesentlich halten und sich bewusst sind, dass dies als gemeinsames und wichtiges Element dazu beiträgt, die örtliche und nationale Identität zu festigen.
Kratka in sladka predstavitev Slamnikarskega muzeja!
Slamnikarski muzej gradi svoje poslanstvo na stalni razstavi zbirke slamnikov, slamnikarskih predmetov, pripomočkov, orodij, naprav, fotografij, dokumentov in življenjskih zgodbah ljudi, povezanih s slamnikarstvom. Slamnikarski muzej varuje in hrani zbirko ter pridobiva nove dokumente in eksponate ter posreduje znanja iz slamnikarskih veščin. Hkrati je kraj, kjer se srečujejo ljudje, ki v ohranjeni dediščini slamnikarstva prepoznajo vrednoto in čutijo, da je to skupen in pomemben element, ki krepi našo lokalno ter nacionalno identiteto.
- Razstavna sezona 2023/2024 se je zaključila, Slamnikarski muzej pa ostaja odprt tudi tekom poletja. -
- Na razstavah se ponovno vidimo v sezoni 2024/2025! -
KOFUTNIKOVA DOMAČIJA V SREDNJIH JARŠAH
razstava
Občasna razstava s tematskim izborom ohranjenega gradiva iz nekdanje hiše na obrobju Domžal. Predstavljene so zanimive zgodbe, ki slonijo na zapuščini družine Giovanelli. Osrednje mesto zavzema zgodba župana Johana Giovanellija, ki pa je močno povezana tudi s slamnikarstvom – v njegovi ožji družini je bilo kar pet družinskih članov, ki so delali v slamnikarskih tovarnah v Domžalah, po Evropi in v New Yorku. Življenjske zgodbe prebivalcev domačije odražajo tudi druge dogodke iz naše zgodovine, npr. dogodke povezane z vojnimi razmerami, pa tudi način življenja in gospodarjenja v obdobju po njih. V razstavo je vključena tudi zadnja idejna zasnova t. i. Kofutnikovega parka v Srednjih Jaršah, ki smo jo v strokovni skupini v okviru Kulturnega doma Franca Bernika Domžale nadgradili na podlagi replik javnega poziva k osnutku ureditve prostora Kofutnikove domačije, z željo po ohranitvi spomina na bogato dediščino našega prostora.
december 2023–junij 2024
IZ RODA V ROD: NESNOVNA DEDIŠČINA NA GORENJSKEM (DOMŽALSKEM) V SLOVENSKEM REGISTRU
razstava / soorganizacija: Slamnikarski muzej Domžale in Gorenjski muzej Kranj
Izrednega pomena pri razumevanju in ohranjanju kulturne dediščine so njeni neotipljivi oziroma nesnovni elementi. To so različna znanja, spretnosti, šege, izročila, tudi družbeni odnosi in različna področja duhovne ustvarjalnosti, ki se prenašajo iz roda v rod. V letu, ko obeležujemo 20. letnico sprejetja Konvencije o varstvu nesnovne kulturne dediščine, ki jo je Unesco sprejel oktobra 2003 v Parizu, želimo opomniti ter predstaviti pomen varovanja nesnovne kulturne dediščine v lokalnem okolju. Na gostujoči razstavi Gorenjskega muzeja bo – v sodelovanju z domačimi društvi in posamezniki – predstavljena nesnovna kulturna dediščina Domžal in okolice, ki je bila do leta 2023 vpisana v Register nesnovne kulturne dediščine ter predstavlja nabor neprekinjenih znanj tega območja.
Drugi dogodki in delavnice
10. SLAMNIKARSKI SEJEM (sobota, 1. junij 2024)
Tradicionalna domžalska prireditev kot obuditev dediščine slamnikarstva, ki je desetletja zaznamovalo mesto Domžale in okolico:
- tematski sejem: slama in vse, kar iz nje naredimo;
- razstavljavci iz Slovenije in tujine s ponudbo izdelkov iz naravnih materialov;
- prikazi rokodelskih spretnosti;
- modna revija s slamniki;
- slamnikarski kotiček za najmlajše;
- glasbeni in plesni spremljevalni program.